MOJE FILMY

Do historii Łodzi należy też organizowanie w naszym mieście wspaniałych, ogólnopolskich festiwali. Ponieważ 38 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych w Centrum Kultury Młodych w Łodzi nie mogły się w tym roku odbyć, przesyłam film, który nakręciłem podczas Jubileuszowych XXV Konfrontacji w 2007 r. Przypominam w nim najważniejsze osoby, z którymi tworzyłem Konfrontacje, nieżyjących już Krystynę Weintritt i Mariana Glinkowskiego. Przeprowadzam wywiady z nimi oraz z gwiazdami Konfrontacji Bronisławem Wrocławskim, Ireneuszem Czopem i Adamem Łoniewskim. Najwyższą wartością jest jednak sama młodzież obrazująca swoje najważniejsze problemy (przechodzenie w stan dorosłości). Przeżyjmy jeszcze raz te najpiękniejsze, niezapomniane chwile (50 min.).

Pierwsze w Polsce Ranczo Strzelectwa Westernowego przedstawia jego założyciel dr Włodzimierz Łuczyński.

Podczas krótkiej prelekcji i na fragmencie filmu przedstawiam najsłynniejszą rzeźbę świata „Dawida” Michała Anioła. Dodatkową atrakcją jest tłumaczenie mojego tekstu na włoski dokonane przez Aleksandrę dla naszych przyjaciół ze świata poznanych we Florencji. Więcej informacji o Dawidzie w moim wpisie.

Dr Włodzimierz Łuczyński to założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego a także pierwszy Polak, który wziął udział w mistrzostwach świata w Stanach Zjednoczonych.

Film przedstawia podstawowe fakty związane ze szkołą na Karolewie w Łodzi oraz najważniejsze momenty obchodów 70-lecia XXVI LO.
Autor (absolwent z 1969 r.) składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim pozostałym absolwentom szkoły.

Film powstał w trakcie seminarium edukacyjnego dla przewodników w dniu 11.010.2019 zorganizowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Stacja Radegast to jedno z najważniejszych miejsc pamięci związanych z historią Litzmannstadt getto. Pomnik Zagłady Litzmannstadt Getto stanowi wyjątkowy w skali europejskiej przykład formy kommemoratywnej a w tym roku obchodzimy 15-lecie tego monumentu. Mogliśmy też poznać ciekawą makietę getta łódzkiego prezentowaną w budynku Stacji Radegast, wierne odtwarzającą historyczny wygląd getta z maja 1942 r.

Do stworzenia filmu wykorzystano archiwalne zdjęcia z wystawy w wersji elektronicznej oraz oraz archiwalne, amatorskie filmy z Centrum Kultury Młodych. Zainteresowanych gdyńskim modernizmem i jego powiązaniami z Łodzią zapraszam na swoją stronę www.zwiedzajlodz.pl

Druga część rozmowy z działaczami łódzkiego brydża Janem Czaplickim, Włodzimierzem Andrejewem i Włodzimierzem Choinkowskim. Rozmowę na tematy ogólne związane z brydżem prowadzi Cezary Kanar.

Rozmowa dotycząca historii łódzkiego brydża nagrana w TK Retsat w dniu 9 lipca 2019. Biorą udział zasłużeni, wieloletni Prezesi Łódzkiego Związku Brydża Sportowego Jan Czaplicki, Włodzimierz Andrejew i Włodzimierz Choinkowski. Wszyscy oni posiadają odznaki Honorowego Członka Polskiego Związku Brydża Sportowego. Program prowadzi sekretarz ostatnich czterech kadencji ŁZBS Cezary Kanar.

Siedziba Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 2A to piękna zabytkowa willa Karola Plihala. Niedoceniana, modernistyczna willa reprezentuje obecny w Łodzi bardzo ciekawy styl okrętowy. Widzimy tu charakterystyczne półkoliste ryzality boczne i duże półkoliste ryzality południowe zakończone tarasem ogrodowym. Przebrany za Plihala prezentuję uroki tej pięknej willi otoczonej wspaniałym ogrodem.